sâmbătă, 7 august 2010

FOTO BASCHET: România (feminin) - Germania 88-85 şi 86-80

Aflată în pregătirea debutului în preliminariile CE 2011, echipa feminină de baschet a României a câştigat cu 88-85 (43-41) primul meci amical cu Germania, disputat joi sear, în sala Arena din Complexul Sportiv "Lia Manoliu". Tricolorele s-au impus cu 86-80 (36-42) şi în partida revanşă, de vineri.

Întâlnirea a fost echilibrată, nemţoaicele fiind avantajate de faptul că disputaseră deja câteva meciuri de pregătire în timp ce naţionala noastră a fost la cel dintâi din ultimul timp. Din acest motiv, punctele României au fost marcate îndeosebi prin reuşite individuale, multe dintre combinaţiile jucătoarelor noastre eşuînd deseori. În ciuda caracterului amical, adversarele nu s-au menajat, una dintre componentele Germaniei fiind scoasă pe braţe de pe teren...

La începutul disputei, când România conducea cu 3-0, tabela electronică de marcaj a dat semne de slăbiciune, meciul fiind întrerupt pentru câteva minute. Din fericire, defecţiunea a fost remediată.
Punctele României au fost marcate de următoarele jucătoare: Florina Paşcalău 17 puncte, Cristina Ciocan 14p, Ancuţa Stoenescu 11p, Andra Mandache 10p, Gabriela Mărginean 9p, Alexandra Uiuiu 8p, Annemarie Părău 7p, Elisabeth Pavel 4p, Claudia Pop 4p, Florina Diaconu 2p şi Anita Meszaros 2p.

Vineri, România s-a impus cu 86-80. Ca şi în primul meci, de joi, principala realizatoare a tricolorelor a fost Florina Paşcalău, care a înscris 22 de puncte. Celelalte marcatoare: Andra Mandache 18 p, Florina Diaconu 15 p, Ancuţa Stoenescu 10 p, Elisabeth Pavel 9 p, Gabriela Marginean 8 p, Cristina Ciocan 3 p, şi Anita Meszaros 2 p.

S-au repetat şi problemele cu tabela electronică, doar că ele s-au produs acum în pauza partidei.România a dominat prima şi ultima parte a disputei. Naţionala noastră a revenit, conducând cu 53-53 după "sfertul trei" şi impunându-se mai clar ca ieri (86-80 / 88-85).

Naţionala feminină de baschet va evolua în preliminariile Campionatului European 2011 într-o grupă dificilă. Ea va întâlni Letonia (Bucureşti, 14 august / deplasare, 23 august), Serbia (deplasare, în 17 august / Târgovişte, 26 august) şi Israel (Târgovişte, 20 august / deplasare, 29 august).